Rok 2023 może okazać się przełomowy pod względem zarobków dla wielu osób. To czas, w którym warto postawić na rozwój osobisty, dążenie do spełnienia zawodowego, jak również podnoszenie własnych kwalifikacji. To także rok będący przełomem dla zdalnego rynku pracy. Praca przez internet cieszy się duża popularnością ze względu na elastyczne godziny, korzystne wynagrodzenie oraz komfort pracy z własnego domu. W jaki sposób można zarabiać przez internet?

Copywriting

Copywriting to działania skupiające się wokół internetowych reklam, marketingu i tworzenia treści wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. Osoba zajmująca się tą pracą odpowiada m.in. za pisanie artykułów reklamowych i sponsorowanych, naukowych i specjalistycznych, jak również blogowych, umieszczanych regularnie na stronach internetowych czy blogach. Zajmuje się także wypełnianiem nowych stron internetowych w treść, opisywaniem sprzedawanych produktów na sklepach internetowych oraz tworzeniem newsletterów czy ulotek. 

W tym zawodzie wymagana jest całkowita znajomość zasad języka polskiego (ortografii, gramatyki), kreatywność i twórczość. Pisane teksty nie mogą być kopiowane z innych źródeł. Muszą być natomiast jednocześnie rzetelne, przyjazne dla czytelnika oraz widoczne dla robotów google, dzięki czemu będą wysoko pozycjonowane w wyszukiwarce. 

Zarobki uzależnione są od wielu czynników, głównie jednak od doświadczenia copywritera oraz rodzaju pisanych tekstów. Mogą wahać się od 10 zł nawet do 80 zł za 1000 znaków.

Tłumaczenie tekstów

Osoby ze znajomością choć jednego języka obcego na poziomie C2 mogą zająć się tłumaczeniem tekstów z języka polskiego na język obcy i odwrotnie. W internecie znaleźć można mnóstwo ofert pracy dla tłumaczy – udostępnianych zarówno przez osoby prywatne, jak i przez większe firmy czy korporacje. Im lepsza znajomość języka obcego, tym lepsze zarobki. 

Na stałej umowie zarobki wynoszą średnio 5500 zł brutto, jednak posiadając własną działalność gospodarczą mogą być znacznie wyższe. Lepiej płatne są również teksty tłumaczone z języków mniej popularnych, np. koreańskiego, portugalskiego czy chińskiego. 

Chcąc zawodowo zajmować się tłumaczeniem tekstów warto potwierdzić swoje umiejętności językowe egzaminem. Klienci chętniej zatrudniają osoby, które są w stanie przedstawić stosowny certyfikat.

Redakcja

W dzisiejszych czasach praca w redakcji nie odbywa się już wyłącznie w biurze. Coraz częściej redaktorzy pracują zdalnie, z własnego domu. Odpowiadają głównie za szukanie chwytliwych tematów do napisania, korekcję tekstów napisanych przez copywriterów i dziennikarzy, obróbkę zdjęć, a nawet przeprowadzanie wywiadów. Redaktor online może również pomagać w pisaniu prac magisterskich i dyplomowych, wspierając swojego klienta w części merytorycznej, gramatycznej czy ortograficznej. 

Zarobki zależą od zakresu obowiązków oraz od tego czy pracujemy w redakcji czy na własną rękę. W pierwszym przypadku średnie wynagrodzenie wynosi 4280-4660 zł brutto. W drugim natomiast można zarobić nawet do 9000 zł brutto miesięcznie.

Wypełnianie ankiet

To praca głównie dla osób, które chcą jedynie dorobić do domowego budżetu, jak również dla uczniów i studentów. Zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie, w zależności od ilości wypełnianych ankiet. Zazwyczaj polega na założeniu konta na dedykowanych portalach i regularnym sprawdzaniu skrzynki mailowej, na którą przychodzić będą różnego rodzaju ankiety. W ich wypełnianiu liczy się sumienność i szczerość. 

Wypełniając ankiety można zarobić od 40 do 300 zł miesięcznie. Wiele portali z ankietami oferuje wynagrodzenia rzeczowe lub bony na zakupy zamiast pieniędzy. 

Giełda online

Inwestowanie w ostatnich latach przeszło na zupełnie nowy poziom. Można zajmować się nim z własnego domu. To my decydujemy o tym, w jakie akcje lokujemy nasze pieniądze oraz jaką kwotę chcemy poświęcić. Możemy inwestować w akcje spółek, obligacje, ETF-y, jak również współpracować z bardziej zaawansowanymi inwestorami, zajmującymi się m.in. kontraktami terminowymi.
Nie ma inwestycji bez ryzyka – na giełdzie można sporo stracić, ale również wiele zyskać. Aby zminimalizować ryzyko konieczna jest duża wiedza, szczęście oraz doświadczenie. Statystyczny inwestor zarobił w 2020 roku średnio 70 tys. zł na swoich inwestycjach.